Jak wybrać skuteczny krem z kwasem?

Cera trądzikowa i z przebarwieniami może sporo zyskać na stosowaniu kremów z dobrze dobranymi, bezpiecznymi kwasami. Na dodatek jakiego kwasu warto się zdecydować, by poprawić stan cery? Kremy z kwasami zawierają ich niewielkie stężenia, których nie należy się obawiać. Przeciwnie – bardzo często kwasy stają się ratunkiem dla skóry, której inaczej pomogłyby tylko profesjonalne zabiegi.

Kremy z kwasami

Istnieje przynajmniej kilka odmian popularnych kwasów, które sprawdzają się w pielęgnacji cery trądzikowej. Najczęstsze w składach kremów dostępnych na rynku są kwasy AHA, BHA, LHA i warto wgłębić się nieco w ich działanie, by możliwie najlepiej dobrać je do własnych potrzeb.

Kwasy owocowe AHA

Najczęściej stosowane w kremach kwasy to kwasy owocowe, czyli alfa-hydroksykwasy. Należą do nich między innymi kwas migdałowy, mlekowy, glikolowy, jabłkowy, winowy oraz cytrynowy. Każdy ma unikalne właściwości. Kwas migdałowy działa odkażająco oraz stymuluje produkcję kwasy hialuronowego. Kwas mlekowy ma działanie odblokowujące pory oraz stymulują produkcję ceramidów. Kwas glikolowy to przede wszystkim obudzanie odnowy komórkowej, ale i najmocniejsze działanie. Kwas jabłkowy złuszcza, rozjaśnia, działa łagodnie. Z kolei kwas winowy zwęża pory, a kwas cytrynowy rozjaśnia przebarwienia na skórze.

Kwas BHA oraz LHA

Kwasy BHA oraz LHA są w zasadzie pochodnymi kwasu salicylowego. Stosuje się je u tych osób, które źle tolerują kwasy AHA. LHA to inaczej lipohydroksykwas, łagodna wersja kwasu salicylowego. Oba te kwasy działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, odblokowują pory pomagają pozbyć się zaskórników i złuszczyć skórę, co pomaga zmniejszyć blizny i przebarwienia. Kwasy te stymulują tez produkcję nowych komórek. Dzięki temu skóra staje się widocznie odnowiona, odświeżona, promienna.

Rodzaje kremów z kwasami

Kwas retinowy

Tretynoina, inaczej popularna witamina A, jest kwasem o dobrych właściwościach złuszczających, hamujących rogowacenie oraz usuwającym wizualne efekty starzenia się skóry. Popularne kosmetyki z kwasami zawierają tę substancję w różnych formach, ponieważ czysta trytenoina znajduje się jedynie w preparatach na receptę. To dość silna, ale zarazem bardzo skuteczna substancja nie może być użyta w pieluchach

Stosowanie kremów z dodatkiem kwasów

Kwasy stosuje się tylko na wieczór, ponieważ są fotouczulające – uwrażliwiają skórę na promieniowanie słoneczne. Nawet jeśli są stosowane jedynie wieczorem, co rano należy bezwzględnie smarować twarz kremem z wysokim, stabilnym filtrem UVA i UVB. Tego etapu pielęgnacji absolutnie nie wolno pomijać – inaczej powstaną trwałe, szpecące przebarwienia. W czasie kuracji kwasami cera staje się narażona na uszkodzenia bardziej, niż zazwyczaj.

Autor

Redakcja vitahouse.pl